Apple’i arvuteid ohustab pahavara, mis krüpteerib kõvakettal olevad andmed

Apple’i arvuteid ohustab pahavara, mis krüpteerib kõvakettal olevad andmed

Viimastel nädalatel oleme korduvalt kirjutanud erinevatest pahavaradest, mis Eestis levivad. Suurima tähelepanu osaliseks on saanud CryptoLocker, kuna see on hetkel Eestis kõige levinum nn andmete pantvangi võtja. Sel nädalavahetusel hakkasid mitmed Apple’i arvutite kasutajad teatama, et nendegi arvuti andmed on pantvangi võetud.

Antud hetkeks on teada, et pahavara levin torrentiprogrammi Transmission nakatunud versiooni kaudu. Pahalased olid programmi nakatanud KeRanger nimelise pahavaraga, mis krüpteerib kõvakettal olevad andmed kolm päeva pärast programmi installimist. Krüpteeringu eemaldamiseks nõutakse kasutajatelt lunaraha maksmist.

Esimesed teated pahavarast hakkasid levima 4. märtsil ning Apple reageeris neile kiirelt. Apple muutis süsteemis sertifikaate nõnda, et nakatunud pahavaraga programmi ei saaks enam installida. Lisaks teatasid Transmissioni programmi arendajad, et valmis on saanud uus puhas versioon programmist ning soovitavad selle kõigil kasutajatel koheselt installida.

KeyRanger on esimene andmeid krüpteeriv pahavara, mis on sihitud Apple’i arvutite kasutajate suunas. Seni on piirdutud Windowsi arvutite nakatamisega. Paar nädalat tagasi teatas üks Los Angeles’i haigla, et nende arvutisüsteemid on võetud pahalaste poolt pantvangi ning neilt nõutakse andmete vabastamise eest üle 3 miljoni dollari.

Haigla alistus kurjategijate nõudmisele. Kuigi pahalased tahtsid haiglalt saada 3 miljonit dollarit olnud nad nõus tasuma 40 bitcoini ehk ligikaudu 15 000 eurot. Erinevatest pahavaradest käis möödunud nädalases “Tehnikaminutites” rääkimas ka Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) analüütik Anto Veldre.