Arvustus: Canon PowerShot G1 X Mark II

Arvustus: Canon PowerShot G1 X Mark II

Viimastel aastatel on fotoaparaatide turgu tabanud pidev müüginumbrite langus. Aina enam potentsiaalseid kliente leiab, et kompaktkaamera või peegelkaamera asemel ajab asja ära tavaline nutitelefon. Üldjuhul arvatakse, et kuna megapiksleid on seal juba piisavalt palju, siis ei pea hakkama rohkem pead selle probleemiga vaevama.

Sarnaselt mõtlesin minagi. Igapäevaseks pildistamiseks kasutan, või õigemini kasutasin, nutitelefoni, ning kui tekkis soov paremate piltide tegemiseks, haarasin riiulist digipeegli. Aga viimase 1,5 kuu jooksul ei ole ma vaevunud suurt ja kohmakat peeglit kodust kaasa võtma. Põhjus peitub märgatavalt kompaktsemas PowerShot G1 X Mark II aparaadis.

G1 X Mark II ei lange ei kompaktkaamera ega digipeegli kategooriasse, ta on midagi nende mõlema vahepealset. Ütleme siis, et ta on kas mini-peegel või max-kompakt, seda võtke küll naljaga.

Kaamera tehnilised näitajad:

  • 12,8 megapiksline, 1.5″ (18.7 x 14.0 mm) CMOS sensor
  • DIGIC 6 pildiprotsessor
  • F2.0-3,9, 4X optilise suumiga objektiiv, 24 – 120 mm ekv
  • Lähim teravustamiskaugus: 5 cm
  • Optiline värinastabilisaator
  • 31 autofookuspunktiga teravustamine, manuaalne teravustamine
  • Puutetundlik LCD ekraan
  • Sisseehitatud WiFi ja NFC. Kaamerat saab juhtida distantsilt Camera Window rakenduse abil
PowerShot G1 X Mark II 3

Esmamulje

Kaamerat esimest korda silmates tekkis mõte “meh, miks on mul nutifoni, kompaktkaamera ja digipeegli juurde vaja veel üht pildimasinat”. Pärast 10 minutilist kaameraga tutvumist sain aru, et vajadus sellise kaamera järgi on väga reaalne. Nagu juba sissejuhatuses mainisin, on ta tavalisest peegelkaamerast märgatavalt väiksem ja kergem, samas suvalisest seebikast pakub ta palju rohkem funktsionaalsust.

Peegelkaamerate kasutajate jaoks on fotokal olemas juhtratas, kust saab erinevaid režiime valida. Juhtnuppude abil saab pildistamise sätteid veelgi rohkem muuta. Kui esmalt tundub, et lisavalikute olemasolu tuleb kasuks vaid neile, kes on fotograafiaga sinapeal, siis tegelikkuses pakub see suurt mängumaad ka pühapäevapiltnikutele.

Pildistamine


Kaamera käivitamine ning pildi jäädvustamine võtab aega vaid loetud sekundid. Klõps ja valmis, seda isegi hämaras või lausa pimedas. Väga pimedas pildistamiseks tuleb pisut sõrmelihaseid kasutada ning välklamp kaamera kerest välja lasta. Selleks on vasakule küljele väike mehhaaniline nupp paigutatud. Seetõttu tuleb arvestada, et välklamp ei hüppa ise lahti.

G1 X Mark II puhul ongi üheks vähestest miinustest välklamp. Mitte, et ta ei valgustaks pilti piisavalt, vaid see nupp on paigutatud kohta, kust on sellele vahel keeruline ligi pääseda. Nupp on pandud otse kaelapaela (või randmerihma) kinnituse kõrvale. Kui mulle, mitte disainerile, oleks antud ülesanne leida sellele nupule kaameral õige koht, siis ma oleksin lihtsalt tolle kinnituse ja nupu asukoha ära vahetanud. Juba see oleks piisav, et kaamera kasutamine oleks veelgi kasutajasõbralikum.


Enne kaamera igapäevasesse kasutamisesse võtmist olin selle suhtes üsnagi skeptiline. Arvasin, et ta ei suuda siiski piisavalt häid pilte teha ning tõsisemaks pildistamiseks pean ikkagi peegelkaamerat kaasas kandma. Kuna aga juhtumisi tuli ette üks väike välisreis, kus ideeliselt ei olnud vaja midagi väga kvaliteetselt pildistada, otsustasin, et jätan peegli koju. Nagu hiljem selgus oli see õige otsus.

Juba peale vaadates saab aru, et väiksemat kaamerat on palju mugavam kanda kaasas, kui suurt kohmakat. Pildikvaliteet on kas võrdväärne või ligilähedane minu mõne aasta vanuse Nikoniga. Kuigi ma tavaliselt väldin zuumi kasutamist praktiliselt kõigil kaameratel (eriti nutitelefonidel), siis miskipärast tahtsin selle Canoni puhul ära proovida.

Kohe peale esimese pildi salvestamist olin imestunud, et kuidas nii väike aparaat suudab suure zuumi puhul endiselt teha kvaliteetset pilti. Galeriist leiab kaks pilti õhtuhämaruses tehtud kujudest, mis seisid ühe maja seinal. Esimene pilt on tehtud maksimaalse zuumi astmega. Kuigi pildil on märgata mõningast müra, leian, et antud tingimuste puhul on see väga hästi välja kukkunud. Järgmise pildi puhul piirdusin 20x optilise zuumiga, nüüd saab veelgi parema pildi.

Lisavõimalused

PowerShot G1 X Mark II BSL
PowerShot G1 X Mark II FRT FLASH UP

Kui hakata loetlema kaamera kõiki lisavõimalusi, läheks see arvustus märgatavalt pikemaks, kui ta seda juba praegu on. Igasugu tarkvaralisi ja riistvaralisi lisavõimalusi on kaameral ohtralt. Piirdun sellega, et toon neist välja vaid mõned. Alustame kõige lihtsamast aga tavakasutajatele kõige praktilisemast võimalusest – Creative Shot. Režiim on mugav tavakasutajatele, kes soovivad pildile hiljem Instagramis või Photoshopis lisada mõne vinge filtri. Kaamera salvestab korraga mitu pilti ja lisab filtrid sinna automaatselt. Lihtne ja praktiline.

Profesionaalsemate kasutajate tarbeks on jäetud võimalus kaamerale külge panna lisavälke, mikrofone, pildiotsijat ja paljut muud. Riistvaraliseks lisavõimaluseks saab pidada ekraani, mida saab kaamera kerest eemale tõmmata ning liigutada kas üles- või allapoole. Nii muuseas on too sama ekraan puutetundlik. Ekraani liigutamine võib teatud tingimustel väga praktiliseks ja kasulikuks osutuda. Oma liikumise tõttu on ta kahjuks kaamera nõrgim lüli.

Kokkuvõte

Kui mõni lugeja pole veel saanud aru, siis olen arvustatavast kaamerast positiivselt üllatunud. Pildikvaliteet, kiirus ja lisavõimalused – sel kaameral on nii mitu head omadust. Kui hakata negatiivseid pooli otsima, siis selleks on kindlasti korpusest füüsiliselt eemale tõmmatav ekraan. See on paratamatus, et füüsiliselt liikuvad asjad kuluvad, ning seetõttu võib pärast suuremat kasutamist hinged ära väsida. Suureks miinuseks võiks pidada ka kaamera hinda, milleks on orienteeruvalt lausa 950 eurot, kuid jällegi, selle raha eest on pisikese korpuse sisse pandud väga palju.

Soovitan kaamerat neile, kes ei ole tavalise nn seebikarbiga rahul aga kes ei oska või soovi digipeeglit veel või üldse soetada. PowerShot G1 X Mark II on tänavuseks külmaks suveks hea vahend mälestuste jäädvustamiseks.