Arvustus: CAT S40 nutitelefon

Arvustus: CAT S40 nutitelefon

Maakohtades ja ehitusel võib tihti märgata ehitussõidukeid, mille peale on kirjutatud trükitähtedes sõna “CAT”, mille pikem versioon on Caterpillar. Ettevõte tegeleb juba aastaid erinevate ehitussõidukite ja nende varustuse tootmisega, kuid ehitajatele ja traktoristidele on ju vaja ka telefone, mis kannataksid ära kergemad kukkumised ja veekahjustused ehitusplatsil. 2013. aastal valmisid ettevõttel esimesed vastupidavad kõnetelefonid B25 ja B100. Järelikult läks nende telefoni müük hästi ning tootja tõi lagedale esimese nutitelefoni nimega CAT B15. Vahepeal valmistati ka nuputelefon B30 ning seejärel nutitelefonid S50, S40 ja S30.

CAT S40 nutitelefoni andis Kiibile testimiseks Tele2. Telefoni saab osta siit.

CAT S40 nutitelefon, kiip-eesti parim tehnikasait (14 of 19)

Foto: Andri Koolme

CAT S40 nutitelefon ei tohiks kohe kindlasti modellisaatesse minekut planeerida, sest ilusaid disainielemente telefonist ei leia. Küll aga on see käes üsnagi tugev, paindumisega probleeme ei teki. Telefon on välimuselt üsna kohmakas, sest näiteks iPhone 6-st on see rohkem kui poole paksem ning käes ta ei tundu nii mugav. Selles pole midagi imestada, sest CAT’i telefon polegi loodud lummavaks kaunistuseks taskus, vaid tõsiste töömeeste praktiliseks abivahendiks.
CAT S40 nutitelefon, kiip-eesti parim tehnikasait (17 of 19)

Foto: Andri Koolme

S40 on tagant kaetud krobelise pinnaga ning üleval on üsna suur kaamerasilm. CAT’i esimesel B15-l oli tagumine kaas eemaldatav ning aku vahetatav, vaatluse all oleval telefonil seda võimalust ei ole. See-eest on seadmel MicroSD mälukaardipesa, mida mitmel konkurendil pole. Laadimiseks vajalik micro-USB pesa asub vasakul poolel kergelt avaneva luugi all, SIM-kaardi ja mälukaardipesad asuvad ühise luugi all, mis ei avane kergelt. Seadmel on kahe SIM-kaardi tugi, mis on kasulik neile, kel on lisaks isiklikule telefoninumbrile ka töö-number.

Pärast kruvikeeraja rakendamist kaardipesade luugi avamiseks, tuleb see lahti, kuid siis tekib kohe küsimus, kuidas SIM-kaardi alust telefonist kätte saada? Kas seda tuleb näpitsatega sikutada nagu Sony Xperia Z5-l? Pärast selgituse saamist, et SIM-kaardi alus peab välja tulema, kui sellele vajutada, ei tulnud see ikkagi mitte kuidagi välja.

CAT S40 ekraan on 4,7 tolline (960x540p), mis pole midagi erilist, nagu resolutsioonist võib aru saada. Seadmel on peal Android 5.1 Lollipop operatsioonisüsteem, mis pole küll kõige uuem, aga vähemalt pole seda CATi poolt kuigi palju modifitseeritud. Kahjuks on CAT telefoni installeerinud enda rakendused mis kordagi kasutust ei leia. Eriti mõttetuna tundub rakenduse Catphones olemasolu, sest see suunab kasutaja lihtsalt CATi veebilehele.

CAT S40 nutitelefon, kiip-eesti parim tehnikasait (9 of 19)

Foto: Andri Koolme

Telefoni üldist jõudlust kahjuks kiita ei saa. Juba menüüs liikumine on aeglane ja isegi kui veebilehel hakata alla kerima, siis jääb seade natukeseks mõtlema. Üsna halvas jõudluses pole midagi imestada, sest telefonil on kõigest 1.1 GHz Cortex-A7 protsessor, mis on juba aastaid vana ning peaks niivõrd uue telefoni puhul olema vähemalt poole suurema taktsagedusega. Muutmälu on samuti vaid 1GB. Kuna selle telefoniga pole halva jõudluse tõttu suurt soovi veebis surfata kestis aku ilma internetti kasutamata lausa 5 päeva! Ooteajaks on lubatud lausa 39 päeva!

Mina ei suudaks igapäevaseid veebisirvimisi selle telefoniga  halva jõudluse tõttu teha, aga kui vahel on vaja meile lugeda ja Facebookis käia, siis sellega saab hakkama

CAT S40 nutitelefoni kaamera võiks teha paremat pilti, kui selle suurusest võiks oodata. Kaamera teeb keskmiseid või isegi halvemapoolseid pilte. Neil on värvid aeg-ajalt paigast ära ja saadud fotode välimuse järgi meenutavad pildid korraliku turvakaamera jäädvustust. Piltide maksimaalne suurus on 8 megapikslit, esikaameral on neid 2. Videot salvestatakse 720p 30 kaadrit sekundis mis on praegusel telefoniajastul äärmiselt nigel tulemus. Kaamera teeb keskmiseid pilte ja videoklippe, mis on piisavad kodukroonika jaoks ja ehitusplatsi-selfiedeks, aga mitte millekski rohkemaks. Hämaras pole vaja vaeva näha ja telefoni vaevuda taskust välja võtta.

CAT S40 nutitelefon, kiip-eesti parim tehnikasait (10 of 19)

Foto: Andri Koolme

Telefon pole ennast ei ekraani, kaamera, ega kiiruse poolest heast küljest näidanud, kuid üks asi on tal ülihea. Nimelt on CAT S40 nutitelefon põhimõtteliselt kõigekindel. Seadmel on kaks sertifikaati. Esimene neist on IP68 ja tähendab, et telefon peab ära kannatama kuni ühe meetri sügavuses magevees oleku maksimaalselt ühe tunni ning tolmukindlust. Teiseks sertifikaadiks on MIL-STD-810G, mis tagab selle, et telefoniga ei tohiks midagi juhtuda, kui see puutub kokku niiskuse, soola, tolmu, liiva, päikese ja muude sarnaste elementidega. Telefon on küll paberite järgi peaaegu kahe meetri kõrguselt kukkudes põrutuskindel, kuid pärast paari kukutustesti ilmus ekraani alla nurka väike mõra ning juba ühe meetri kõrguselt sai telefoni välimus suurel hulgal kannatada, sest kummine äär deformeerus ning tekkisid täkked.

CAT S40 nutitelefon, kiip-eesti parim tehnikasait (18 of 19)

Foto: Andri Koolme

Telefon ei ole sobilik kogu aeg ehitusplatsil loopimiseks, aga mõne väikse kukkumise siledale pinnale kannatab see ära

CAT S40 nutitelefon, kiip-eesti parim tehnikasait (19 of 19)

Foto: Andri Koolme

Tunniks ajaks veeämbrisse ma telefoni ei jätnud, kuid vannis saab sellega sulistada küll. Et ekraanil ka midagi liiguks peavad käed ja ekraan olema kuivad, vee all peale piltide tegemise ei saa midagi teha (foto tegemiseks saab vajutada helitugevuse nuppu). Ekraani peaks olema võimalik kasutada ka kinnastega aga minul see ei õnnestunud.

 • Olen üsna kindel, et see kummiosa purunemine on seotud madalate temperatuuridega.

 • Ronald Liive

  Külmaks läks alles eile/täna, enne seda oli väljas päris soe

 • tungal

  arvustust lugedes tekib mõte, miks see üldse peab olema nutitelefon. ja 5 päeva laadimata on mittenutilt kasutatavale telefonile siiski mage. sel juhul juba tõsine nuputelefon, mida võibki ehitusplatsil loopida ja mille aku kestab kaks nädalat

 • Tauno Laidna

  Kõrgelt austet autor ehk viib teinekord end faktidega kurssi ja sedasi puusalt enam ei põmmuta?
  Nimelt palun võtta näpuvahele Cat S30 ning eemaldada sealt see väidetavalt vahetatav tagakaas..
  Osundan: ” …Kusjuures uuemal S30 mudeliga toodi tagasi vahetatav tagakaas, et SIM-kaarti saaks mugavalt vahetada… ”
  Samuti palun teha täiskõrglahutuses ning kuuekümnese kaadrisagedusega videot.
  Antud valikuvõimalus nimelt puudub ja taas on tegu eksitavate specide tuimalt paberilt mahalugemisega.
  Palun rohkem pädevust ja professionaalsemat tegutsemist.
  Head uut aastat Teile!

 • Andri

  Tere,

  Head uut aastat ja tänan tagasiside eest. Viidatud faktivead on tõepoolest sisse lipsanud ja nüüd on need parandatud. Edaspidi üritan faktid ennem avaldamist paremini üle kontrollida.

  Parimat
  Andri Koolme
  Kiip.ee toimetaja