Arvustus: Nexus 5x

Arvustus: Nexus 5x

Juba 2010. aastast saadik toob tehnikagigant Google igal aasta välja ühe või paar uut nutitelefoni, mille tootmisel on tehtud koostööd mõne tuntud elektroonikatootjaga. Erinevalt teistest Androidi nutitelefonidest jooksutavad need täiesti puhast Androidi ehk seadme tootjal ei ole lubatud sinna lisada enda äppe ega kasutajaliidest. Telefonide arendamisel teeb suure osa tööst ära Google, kes ütleb tootjale ette, milliseid tehnilisi näitajaid ning funktsioone nad telefonilt ootavad. Tänaseks on Google Nexus nutitelefonide tootmisel koostööd teinud HTC, Samsungi, LG, Motorola ning Huaweiga.

Tänavu sügisel oli järjekord juba kolmandat korda taaskord Lõuna-Korea hiilguse LG käes. Poelettidele jõudis Nexus 5X, mis on tunamulluse Nexus 5 järeltulija. Kuna Nexus 5 oli soodsa hinna ning kiire jõudlusega võeti see kriitikute poolt positiivselt vastu. Seetõttu oldi tänavuse 5X osas juba eos positiivselt häälestatud. Saime meiegi telefoni testida ning olgu etteruttavalt öeldud, et 5X positiivsed emotsioonid olid reaalses kasutuses kiired kaduma.

Nexus 5x LG

Kui üldjuhul üritab Google Nexus seadmeid hoida soodsas hinnaklassis, siis kahjuks ei ole see neil Nexus 5X puhul õnnestunud. 32GB andmemahuga telefoni eest peab Tele2-s tasuma 479 eurot. Huvitav on see, et sama telefoni eest peavad EMT kliendid rahakotti kergendama 529 euro võrra. Kuigi Google’i valikus on olemas ka 16GB sisemäluga mudel, siis Eestis seda ükski operaator ei müü. Kuna telefonil ei ole lisamälu võimalust peab arvestama, et piltide, videote ning muu meedia salvestamiseks on ruumi vaid 32GB jagu. See ei ole hea uudis neile, kes soovivad telefoniga salvestada 4K kvaliteedis videot, mis võtab väga palju ruumi.Üks mida saab Nexus seadmete puhul alati suureks plussiks pidada on puhas Androidi operatsioonisüsteem. Kuna telefonis ei ole ebavajalikke äppe ning muud jura, siis töötab Androidi süsteem seal just nii nagu Google on seda ette näinud.

Nexus 5x kaamera

Pildistamist või video jäädvustamist üldiselt vaadates tuleb tõdeda, et see ei ole hea kogemus. Hoolimata korduvalt kiidetud puhtast Androidist on selle suurimaks miinuseks kaameraäpp, mis ei ole kasutajasõbralik ega intuitiivne. Sätete muutmine ning kasvõi pildistamis- ja videorežiimi vahetamine on keeruline. Kohmakast kaameraäpist hoolimata jäädvustab 5X pilte ning videot kvaliteetselt.Riistvaralise uuendusena on tänavu sügisest Nexus telefonidel sõrmejäljelugeja. Kui iPhone’i ning veel mitmete teiste telefonide puhul asub see seadme esiküljel, siis Google leiab, et mugavam on see asetada telefoni tagaküljele. Tuleb tunnistada, et sõrmejäljelugeja asukoha valikuga ei ole Google metsa pannud. Tuleb välja, et reaalses kasutuses kipubki nimetissõrm sinna minema. Erinevalt mõnest konkurendist on sõrmejäljelugeja väga kiire ehk telefon lukustatakse lahti vaid mõne hetkega. Testimise käigus ei tulnud kordagi ette olukorda, kus sõrmejäljelugeja oleks tõrkunud.

Positiivse osana saab välja tuua ka 5,2-tollise ekraani, mis on erk ning selge. Kuigi näitajate poolest on paljudel teistel telefonidel juba märksa paremad ekraanid ei saa öelda, et Nexus 5X ekraanilt jääb midagi nägemata.

Nexus 5X ja Nexus 5

Nexus 5X ja Nexus 5

Võrreldes eelkäijaga on suur erinevus akukestvuses, kui tunamullune mudel ei pruukinud tervet päeva vastu pidada, siis sama ei saa öelda tänavuse 5X kohta. Isegi väga nõudliku kasutaja käes peab aku piisavalt hästi vastu, et veab ühe päeva välja. Loomulikult oleneb akukestvus konkreetsest kasutusmallist ehk niisama helistades ning sõnumeerides võib aku märksa kauem vastu pidada.Nexus 5X ei ole sobiv neile, kes otsivad nägusat või tugeva metallist korpusega nutifoni. Kuigi ilu on vaataja silmis ning maitse üle ei vaielda julgen väita, et kui tehtaks nutifonide iludusvõistlus, siis 5X ei saavutaks seal kõrget kohta. Disain on igav ning kohati sarnaneb kaks aastat vana Nexus 5-ga. Pisut häirivaks saab pidada ka nn korpusest välja punnitavat kaamerat. On arusaadav, et kogu kaamera riistvara ei mahu muidu korpusesse ära, kuid miks ei võinud siis juba tervet korpust teha veidi paksemaks jääb arusaamatuks. Tänu pisut paksemale korpusele saaks sinna ära mahutada veidi mahukama aku, mis tähendaks, et telefoni saaks ühe laadimisega veelgi kauem kasutada.

Nexus 5X üheks väga suureks plussiks saab pidada uut laabimispesa. Telefonilt on ära kaotatud standardiks saanud micro-USB laadimisvõimalus ning lisatud on uus USB-C tüüpi pesa. Seadmetootjad on leppinud kokku, et USB-C on uus standard ning seda hakatakse kasutama kõigis nutiseadmetes, sülearvutites ning muudelgi seadmetel. Erinevalt vanast micro-USB’st saab uut kaablit telefoni pista mõlemat pidi, tänu sellele ei saa kaabel telefoni kunagi valepidi sisse minna. Kuigi USB-C on väga lihtne kasutada tuleb arvestada, et kõik vanad micro-USB kaablid võib prügimäele viia kuna nendega ei ole enam midagi teha.

Nexus 5x ülevalt

See on paratamatus, millest peab lihtsalt üle saama. Kuna telefoniga on kaasas kaabel, mis on mõlemalt poolt USB-C otsikuga peab arvestama, et suur osa meist ei saa Nexus 5 oma arvutiga veel ühendada. Hetkel on turul vaid paar sülearvutit, mil on olemas USB-C pesa. Seetõttu peab arvestama, et telefoni laadimiseks peab kasutama kaasas olnud adapterit või ostma mõnest elektroonikapoest lisakaabli, mis on ühelt poolt uue USB-C ning teiselt poolt vana USB-A otsikuga. Kuna USB-C ei ole veel massideni jõudnud on need kaablid hetkel veel üsna kallid. Kõigest ühe meetrine kirjeldatud kaabel maksis Kristiine keskuse ühes elektroonikapoes 14 eurot, konkureerivates elektroonikapoodides oli sama kaabel saadaval veelgi kallima hinnaga.
Vaadates teise tänavusi nutitelefone, mis on enam vähem samast hinnaklassist on näha, et 5Xi tehnilised näitajad on vajaka. Telefoni kaks kõige olulisemat komponenti – protsessor ja muutmälu ei ole tänapäeva standarditele vastavad. Protsessor võiks olla kaasaegsem ning muutmälu võiks olla rohkem. Samas on tõsiasi, et ühtki tavakasutajat ei huvita, milline protsessor telefonil on, või kui palju muutmälu on sellele lisatud. Oluline on vaid üldine kasutajakogemus. Paarist kirjeldatud miinusest hoolimata saab Nexus 5X-i pidada heaks telefoniks. Üldjuhul töötavad äpid kiirelt ning sujuvalt, aku peab hästi vastu ning pilte ja videot salvestab samuti kvaliteetselt. Ja mis kõige tähtsam, ükski telefonikõne ei jää tegemata ega sõnum saatmata.