Arvustus: Samsung NX30

Arvustus: Samsung NX30

Olen alati suhtunud hübriidkaameratesse üpriski skeptiliselt. Jah, nõustun, et väga hea mõte on kasutada väikest kaamerakere, mille ees saab kasutada erinevaid objektiive. Mida kergem, seda lihtsam on ju kaasas kanda. Kuid olen alati arvanud, et ega sellest kaamerast mingit erilist kvaliteeti välja pigistada ei saa.

Sain mõne päeva jooksul proovida Samsungi lipulaev-hübriidi NX30, kusjuures see oli minu esimene kokkupuude hübriidkaameraga.
DSC_1687

Tehnilised näitajad:

 • APS-C CMOS sensor, 20,3mpx
 • Toetab vaid Samsungi NX objektiive
 • 3-tolline ekraan
 • 21 fookuspunkti, kuni 10 näo tuvastamine
 • ISO 100-25600
 • Sisevälk
 • Loendamatul arvul erinevaid pildirežiime
 • Menüüs 30 keelt, sh eesti keel
 • Video formaat MP4, 1080p
 • Salvestamine SD-kaardile
 • Failivormingud: RAW (SRW), JPG, MPO (3D jaoks), DCF
 • WiFi IEEE 802.11b/g/n ja NFC
 • Mõõtmed: 127×95,5×41,7mm
 • Kaal: 375g ilma akuta

Esmamulje

Kaamerat kätte võttes tundsin kohe, et tegemist on väga kvaliteetse tootega. Selle metallist kere on väga kerge, hoolimata sellest, et kaamera ise on üpriski suur. Mõne pisema peegelkaamera kõrvale pannes on nad gabariitidelt enam-vähem samad. Mulle meeldib ka NX30 sarnasus peegelkaamerale. Usun, et seda on mugavam käes hoida, kuna kaamera käepide on suurem, kui paljudel teistel hübriididel.

Meeldiv oli näha pööratavat ekraani, sest sellega on tõesti mugav maapinna kõrguselt pilti teha – ei pea ise kõhuli viskama, et näha mida pildistad – või siis vastupidi – saab mugavalt kõrget võtet teha. Küll aga oli minu jaoks veidi naljakas see, et ka pildiotsijat on võimalik 90 kraadi üles pöörata. Arvan, et mul ei tekiks olukorda, kus ma sellist funktsiooni kasutada tahaksin. Loomulikult on pildiotsija sees ka väike ekraanike, sest kaameras ju ei ole peeglit, mis peegeldaks reaalset pilti.
DSC_1692
Peegelkaameraga kasutan 95% olukordadest ainult pildiotsijat, aga kuna digikaameratel on pildiotsijates ekraanid, siis nende puhul kasutan vaid suurt ekraani. Nii oli ka NX30’ga: pildiotsijat kasutasin vaid korra prooviks. Pildiotsija ekraan oli minu jaoks väga harjumatul halb, kuna olen ju harjunud puhta, digimürata pildiga seal avas. Näha oli ekraani piksleid ja üldiselt oli pilt selline tuhmimat sorti.

Pildistamine


Kuna selle Samsungi ekraan on puutetundlik, siis esimene mõte oli, et ajan ju ninaga seaded siis sassi, kui läbi pildiotsija pilti teen. Kuid selle peale olid Samsungi mehed ka mõelnud – pildiotsija külge on monteeritud üks andur, mis tunneb ära, kui silma selle juurde paned. Sellel oli ka väike miinus: olin Pirital ning pildistasin kilukarbivaadet. Kaamera tagumine külg oli suunatud üpris ereda tausta poole. Tol hetkel, kui mu enda vari sattus anduri ja ereda taeva vahele, lülitus ekraan välja. Andur arvas, et olin silma pildiotsija juurde pannud. Sellises olukorras on see päris tüütu, kui samal ajal üritan ekraanilt pilti kadreerida.

Olen jätkuvalt arvamusel, et ega digikaameral pildiotsijast eriti kasu ei ole, arvestades selle pildi kvaliteeti, mida see näitab. Küll aga olin NX30 suure pööratava ekraaniga väga rahul – ka eredas valguses oli ekraanil kuvatav üpris hästi näha.

Lisaobjektiivid

DSC_1691Sain oma kasutusse 12-24mm, 16mm, 45mm ja 18-55mm objektiivid. Enim kasutasin 12-24mm ja 16mm objektiive, lihtsalt selle tõttu, et minul hetkel fotokotis alla 50mm objektiivi ei ole. Vahelduseks oli päris tore ülilainurgaga veidike aega mängida. Pildikvaliteet oli kõikide objektiividega igas olukorras väga hea. Päikeselise ilmaga olid varjualad inimeste näos üpris pehmed, samas kui taevas jäi väga ilus sinine, mitte valge. Igavaid halle pilte ei tulnud minu mälukaardile ühtegi, kõik pildid olid väga ilusate säravate, kuid mitte liialt üle keeratud värvidega. Samas olid pildid ka parajalt teravad ning loomulikud.

Lisad

Hea oli leida kaameralt ka manuaal- ning poolmanuaalrežiimid ning ka RAW’s pildistamise võimaluse. Küll aga oli minu üllatus suur kodus pilte vaadates, kui osad pildifailid olid JPG formaadis, osad Samsungi RAW formaadis, SRW. Päris pikalt mõtlesin, miks kaamera nii on teinud. Lõpuks sain aru, et olin lihtsalt pildirežiimi vahepeal vahetanud, nii et iga režiimi jaoks peab raw formaadis pildistamiseks selle eraldi sisse lülitama.

SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
SAM_0152

Kaamera menüüd ning nupud on väga loogilised ning arusaadavad. Ekraanil on allatõmmatav menüü, kust saab muuta ekraani heledust, näha järele jäänud akuprotsenti, ning muuta mõningaid sätteid. Kaamerale on ka sisse ehitatud WiFi, mis tuleb kasuks näiteks piltide varundamisel telefonimällu kohe kui pilt tehakse. Muidugi juhul kui Samsungi Mobile Link äpp kaameraga ära ühendub. Minul iOS 7 peal ei ühendunud – proovides ühendada, tuli ette teade, et äpiga üritab ühenduda seade, mida äpp ei toeta. Ilmselt on probleem selles, et App Stores saadaval olevat versiooni on viimati uuendatud 2013. aasta algul. Aga võibolla ma lihtsalt ei leidnud selle kaameraga sobivat rakendust üles. Kahju on siiski, et seda funktsiooni proovida ei saanud.

Küll aga proovisin ära kaamerast otse Facebooki pildi postitamise võimaluse. Ühendasin kaamera WiFi võrku, sisestasin oma Facebooki andmed, ning mõne hetkega oligi pilt näoraamatus nähtaval. Kahjuks küll ülihalva kvaliteediga. Facebooki pildi vinjett on lisatud kaameras.

Originaal

Originaal

Facebooki versioon

Facebooki versioon


Veel mõned huvitavad funktsioonid:

 • kaamerat on võimalik muuta beebimonitoriks
 • 3D pildi tegemine, pilte on võimalik vaadata 3D-valmidusega telekast
 • piltide telefonisse varundamisel lisatakse igale pildile GPSi andmed
 • NFC

Karbi sisu revideerides leidsin sealt lisaks kõigele muule tavalisele – akulaadija, kaamerarihm jne – ka CD-plaadi. Eeldasin, et ah, ju on kasutusjuhend või Samsungi omad pildiprogrammid. Kuid ei. Plaadil oli hoopis Adobe Photoshop Lightroom 5!

Kokkuvõte


Samsung NX30 pildikvaliteet on vägagi võrreldav peegelkaameraga, pildid jäävad väga ilusad ning teravad. Tõesti ei ole aru saada, et pildi on teinud digi-, mitte peegelkaamera. Kaamera kere istub mugavalt käes, ei teki tunnet, et see tahaks näppude vahelt ära libiseda. Ka karpi kaasa pandud Lightroom tuleb selle kaamera RAW-failide vaatamisel-töötlemisel kasuks.

NX30 sobib kindlasti inimesele, kes soovib reisipiltide tegemiseks kergemat kaamerat. Objektiivid on sellel väikesed, ning ka neid on võimalik rohkem kaasa võtta, kui peegelkaamera puhul.
Minu suhtumist digikaameratesse suutis see Samsung küll muuta!