Arvustus: Sony Xperia Z3 ja Z3 Compact

Arvustus: Sony Xperia Z3 ja Z3 Compact

Sony IFAl

Sony IFAl

Vaid aasta tagasi esitles Jaapani päritolu elektroonikatootja Euroopa suurimal tehnikamessil IFA tippklassi nutitelefoni Xperia Z1. Kuigi Z1 esitlemisest on praeguseks möödunud vaid pisut üle aasta, suutis Sony tänavu tuua turule lausa kaks lipulaeva mudelit – Z2 ning mõned nädalad tagasi esitletud Z3. Neist viimast esitleti septembri alguses taaskord Berliinis ehk IFA tehnikamessil.

Puust ja punaselt kirjutatuna on Sony läinud seda teed, et iga poole aasta tagant toob turule uue lipulaeva. Kiirelt mõeldes ei meenu ühtki teist elektroonikatootjat, kes kasutab sarnast taktikat. Sony esindajate kinnitusel olid nad alguses ka ise skeptilised ning kartsid, et kliendid ei julge telefoni osta kuna teavad, et peagi on uus ja parem olemas. Skepsisest ja kartusest hoolimata väitsid Sony esindajad möödunud nädalal Tallinnas toimunud üritusel, et lipulaevade müüginumbrid ei ole saanud kahjustada.

Selline kiirustamine on paljudele jätnud mulje, et Sony üritab konkurentidele järgi joosta – on ju nende tootevalikus juba palju suuremate numbritega lipulaevad (nt S5 ja iPhone 6). Viimast lauset lugedes ei tohi sarkasmi ära unustada. Kui Sony töötajad ei põlga kahe lipulaeva esitlemist ühel aastal, siis potentsiaalsed kliendid ning tehnikahuvilised on veel endiselt pisut hämmingus. Kuidas saab ükskõik milline telefonitootja valmistada aastas kaks tippklassi lipulaeva?

Kuigi Sony uued lipulaevad Z3 ja Z3 Compact jõuavad Eestis müügile alles 30. septembril, saame juba täna tuua teieni mõlemi telefoni arvustused. Kuna sisemuselt on telefonid võrdväärsed oleme nende arvustused kirjutanud kokku üheks. Olgu öeldud, et kõige magusama jätame viimaseks ;)


Z3 ja Compact küljel

Esmamulje

Kui kõik päris ausalt ära rääkida, siis enne Z3 (ja Z3 Compacti) testimist kuulusime ka meie sellesse gruppi kes arvasid, et Sony ei suuda toota aastas kahte head tippklassi telefoni. Pressiteateid lugedes ning pilte vaadates ei tekkinud telefonide suhtes erilist vaimustust. Pigem kummitas peas mõte “ähh, jälle pisut kiirem, õhem ja kergem”. Antud juhul tähendab pisut kiirem tõesti vaid pisut kiiremat protsessorit – 2,3GHz Snapdragon 801 pealt on liigutud üle 2,5 gigahertsisele Snapdragon 801 kiibistikule. Teisigi näitajaid võrreldes jääb mulje, et pool aastat ei ole piisavalt pikk aeg, et protsessorid, kaamerad ja muu suudaks väga suure hüppe teha. Lühidalt öelduna ei tekkinud Z3 arvustamiseks sellist huvi, mis tekkis nt. HTC One M8 või LG G3 puhul.

Z3 ja Compact erinevused

Sony on Androidi telefonide maailmas üks esimesi tootjaid, kes leidis, et lipulaeva mudeli taga seisev Compact ei pea, või lausa ei tohigi, tähendada nn säästutelefoni. Seetõttu ongi Z3 ja Z3 Compact sisuliselt samad telefonid. Erinevus on ekraani füüsilises suuruses (5,2 vs 4,6 tolli) ja resolutsioonis (Full HD vs HD). Kuna Compacti kere on füüsiliselt väiksem, siis on arusaadav, et sel on ka pisut väiksema mahutavusega aku. Sellest hoolimata teeb väiksema variandi 2600 milliampertunnine aku silmad ette nt uuele iPhone 6-le, millel on vaid 1810 mAh mahutavusega aku. Loomulikult ei tohi ka seda väikest fakti ära unustada, et Z3 korpus (äärtest) on alumiiniumist ning Compact on üleni plastik.

Töötlemata 8mpx pildid.

Kaamera

Nagu peaaegu kõike muud, kasutavad Z3 ja Z3 Compact mõlemad ühesugust kaamerasilma. Vaikimisi on kaamera sätestatud režiimile Superior Auto, mis teeb pilte 8mpx 16:9 mõõdus, seda muuta ei saa. Esimese päeva jooksul Sonyga kasutasingi seda režiimi ja olin pildikvaliteediga väga rahul – värvid piltidel on väga erksad, detailid teravad. Kuid kaamera tõelised võimed avaldusid alles siis, kui hakkasin manuaalrežiimi täpsemalt uurima ning sättisin pildiresolutsiooni suurimale, 20,7mpx 4:3 mõõdule. Superior Auto režiimis on hoolimata heale pildikvaliteedile ikkagi digimüra näha ka juhul, kui pilt ei ole sisse suumitud, kuid täisresolutsioonil pildistades on pildikvaliteet üliterav ning digimüra on märgatavalt vähem.

Kuigi pildikvaliteet on digikaamerasilma kohta uskumatult hea, on sellel siiski ka oma halb külg. Lauspäikese käes – pole tähtis kas pildistad ise varjualast sinna kohta, kuhu päike peale paistab (nt rohulibled jäid päikese peegelduse tõttu pildile valge-rohelised) või otse lageda taeva all – põlevad heledad alad täiesti valgeks. Tekkis tunne, et kõige parema kvaliteediga pildi saamiseks peab ootama pilvist päeva. Jäi ka mulje nagu päikese käes pildistades keeratakse kõvasti teravust pildile peale, mistõttu päikese peegeldusega pildid nägid lisaks valguslaikudele ka liiga teralised välja. Ka fokusseerides taevale ei saanud kaamera hakkama sealt tuleva info järgi valgustasakaalu sättimisega, ning tihtipeale jäigi taevas valgeks. Tõeliselt ilusad pildid tegi see kaamera õhtuhämaruses.


Töötlemata 20,7mpx pildid.

Tarkvara

Erinevalt ühest teisest Aasia päritolu tehnikatootjast, mis asub Jaapanist läänesuunas, on Sony insenerid leidnud, et telefonidel jooksvat Androidi süsteemi ei maksa ebavajalike elementide ja muu ebavajalikuga üle kuhjata. See teeb Sony telefonide kasutamise käepäraseks kõigile. Olles priviligeeritud olukorras, kus pidevalt heliseb taskus mõni uus telefon, on see justkui sõõm värsket õhku muidu väga kirjus Androidi maailmas. Õnneks on Google saanud aru, et nad peavad Androidi hakkama ise disainima ning juba L versiooniga antakse tootjatele kindlad juhised kuidas tohib süsteemi ümber disainida. Android L-ist rääkides lubab Sony seda uuendust Z3 ja Compactile esimesel võimalusel pärast uuenduse väljastamist Google’i poolt. Kuna Google ei ole pärast L-i esmaesitlust sellest rohkem rääkinud, ei oska veel keegi spekuleerida, millal see võiks reaalselt lõpptarbijate seadmeteni jõuda. Tarkvaraliselt on telefonid puhtad, ilusad ning mugavad kasutada – täpselt sellised millised peaksid Androidi telefonid olema.Disain

Z1, Z2 ja Z3 disaini võrreldes on näha, et väga suuri erinevusi neil ei ole. See asemel, et üritada pidevalt täiesti uue disainiga telefon toota, on Sony otsustanud minna täienduste ning paranduste teed. Nt sai Z1 puhul suurimaks miinuseks pidada kuularit ning kõlarit, mis kraapisid (eriti habemike) põske väga ebameeldivalt. See viga sai juba Z2-s parandatud. Z3 puhul on pisut mugavamaks tehtud telefoni(de) küljel olevat on/off nuppu. See on väike, ent samas ülimalt oluline muudatus.

Suuremate uuenduste seas on nurkades märgata muust korpusest eraldatud väikseid pehmendusi, mis peaksid telefoni kukkumisel kaitsma. Olgu öeldud, et pehmendus ei tähenda seda, et nad tunduvad näpu all pehmed, kaugel sellest. Vist kõige olulisem pluss Sony telefonidel on puhas tagakorpus. Peale mõne logo ei leia sealt midagi. Kasutajate jaoks üldjuhul ebavajalikud CE/FCC märgistused ja seeria- ning mudelinumber on peidetud SIMi pesa kõrvalt ligipääsetavale paberile. See on üks disainilahendus mida kindlasti kadestab ka Apple’i peadisainer Jony Ive, kes on tuntud oma minimalistliku lähenemise poolt.

Vee- ja tolmukindlus

Ei tohiks enam üllatusena tulla, et Sony toodab vee- ja tolmukindlaid telefone ning tahvelarvuteid. See annab suure eelise enamike konkurentide ees ning suure plussi kasutajatele, kes ei pea jääpange väljakutset tehes kartma, et taskus olev telefon saab külmast jääveest kangestuse ning kustub ära. Mõlemil telefonil on IP65 ja IP68 klassiga vee- ja tolmukindlad korpused. See tagab selle, et telefoni ei pääse tolm ega vesi niisama sisse. Veesurvet kannatab telefon 3 minutit ning lihtsalt vees olemist kuni 30 minutit.

 

 

 

Aku

Akuinfo

Akuinfo

Nagu sissejuhatuses öeldud, jätsime kõige magusama viimaseks. Sony turundab Z3 väitega, et selle aku peab tavakasutajal vastu ulmelisena tunduvad 2 päeva. Seda tingimustes, kus kasutaja ei hakka pidevalt Wi-Fit, andmesidet, Bluetoothi ja muid võimalusi sisse-välja lülitama. Pressiüritusel lausutuna tundus see üks igav turunduslause, mis saab esimeste tundidega ümberlükatud. Kui mitte-nutikas käekell oli juba mõned tunnid edasi tiksunud, sai märgatud, et telefon ei ole energianäljast veel kordagi kurvalt piiksunud.

Kuna esimene päev Z3-ga oli juba õhtusse jõudnud, sai otsustatud, et järgmisel päeval võtame akutesti veel tõsisemalt ette. Päevakavas seisis hommikul varajane kodust lahkumine, jõusaalitrenn ning Tallinnast väljasõit, mis kõik pidi oma lõpu leidma ca. kella 22 paiku. Z3 akule saatuslik päev oli käes. Hommikul linna liikudes sai ca. 45 minutit Spotifyst muusikat striimitud, selle “katsumuse” elavad kõik telefonid üle. Järgnes 1,5h trenn, kus sai ERRi äppist ära vaadatud 2 Pealtnägija episoodi. Kui muusika striimimine ei söö eriti akut, siis too viimane tegevus röövib enamike nutifonide akud kiirelt tühjaks. Seetõttu olen trennipäevadel arvestanud, et kohe pärast trenni peab telefoni laadima panema. Imekombel ei pidanud ma seda tol päeval tegema.

Päevaga sai vaikselt edasi mindud. Pärast mõnetunnist linnas asjatamist oli vaja suunduda Lennusadamasse, kust väljus paat Kaberneeme. Kuna ilm oli ilus pidi ju ilusat vaadet telefoniga jäädvustama. Lisaks tavalisele pildistamisele sai proovitud ka 4K video filmimist. Pärast 60 minutilist mõnusat sõitu merel, mille käigus sai väga palju pildistatud ning filmitud, oli akut veel piisavalt palju alles, et saaks veel netis surfata ja pildistada. Päeva lõpuks oli akut alles umbkaudu 20 protsenti. Ilma kõhkluseta julgen väita, et praegusel hetkel ei ole turul ühtegi teist telefoni, mis oleks sellise suure kasutamise puhul nii hästi vastu pidanud.

Olles akust hämmingus, sai sarnaseid teste veel mitu päeva tehtud. Maksimum kestvus (Z3 puhul), mis sai akust välja pigistatud oli umbkaudu 26 tundi. Seda tingimustes, kus pidevalt sai netis surfatud, muusikat striimitud ning nutitelefonidele omaseid funktsioone kasutatud. Mitte nii aktiivses kasutuses tuli isegi too müstilisena tundunud 2 päeva ära.

Kokkuvõte

Kujutan ette, et mõnel lugejal võivad tekkida küsimused “aga kuhu jäävad miinused?” ning “kas see on ostetud arvustus?” Viimasele neist saab vastata eitavalt ning esimese tarbeks leiab mõne miinuse ka. Z3 suurimaks miinuseks saab pidada füüsilist suurust. Pannes kõrvuti LG G3 ja Xperia Z3 kipub käsi esimesena haarama 0,3 tolli suurema ekraaniga LG telefoni. Seda seetõttu, et füüsiliselt on telefonid praktiliselt samades mõõtmetes.

Teiseks miinuseks on telefoni tagakorpusel olev klaas. Uskuge meid või mitte aga testis oleva Z3 Compacti puhul läks selle tagaklaas katki ilma, et telefon oleks kogemata või meelega kukkunud. Täiesti seletamatutel asjaoludel sai ühel hetkel märgatud, et klaasil on mõra. Samas ei ole seda sõrmega praktiliselt üldse tunda ehk tegu on puhtalt kosmeetilise veaga.

Tuleb ausalt tunnistada, et seni pole ühegi testtelefoni osas tekkinud sellist huvi nagu seda on Z3-ga märgata. Väga vähesed testimiseks olnud telefonid on olnud piisavalt head, et oleks nõus nende eest käima välja ligikaudu 700 eurot. Kui luua nimekiri telefonidest, mida soovitada tehnikateadlikule kasutajale, siis Z3/Compact hüppaks nimekirjas kõige esimesele kohale. Sony lipulaevade kasuks räägib disain, puhas tarkvara, kaamera, vee- ja tolmukindlus ning ülihea kestvusega akud. Jah, Z3 ja Z3 Compact on selle aasta parimad Androidikad!

Sony Xperia Z3 ja Z3 Compact jõuavad Eestis müügile 30. septembril. Z3 hakkab maksma ligikaudu 699 ning Compact 499 eurot. Kiiremad ostjad saavad telefonidega kaasa 100€ väärtusega Sony kõrvakapid MDR-10RC.

Aga nüüd kõige raskema osa juurde – kumb suurus tundub õigem?