Eesti Piraadipartei juhatuse liige häkkis e-valimisi

Eesti Piraadipartei juhatuse liige häkkis e-valimisi

Kuigi valimistel palutakse valida kandideerivate poliitikute seast, siis paljud valijatest lähevad hoopis seda teed, et rikuvad hääletussedeli ära. Sedeli rikkumine on iseenesest lihtne, selleks tuleb sedelile kirjutada kas lollusi, jätta see tühjaks või kirjutada numbri asemel kandidaadi nimi.

Valijad leiavad, et sedeli rikkumine on nende õigus. Tänavustel valimistel soovis seda õigust kasutada ka Eesti Piraadiparteisse kuuluv Märt Põder. Küll aga oli see tal veidi keerukam, kuna ta otsustas e-hääletuse kasuks. Varasemalt on nn e-sedelit Eesti e-valimiste ajaloos rikutud ainult üks kord, 2013. aasta KOV valimistel.

“Esimene põhjus e-sedeli rikkumiseks oligi näidata, et niisugune piirang valijarakenduses on kui mitte ebaõiglane, siis vähemasti problemaatiline. Miks eeldatakse, et ma ei taha sedeli rikkumise võimalust kasutada, ja mis õigusega piiratakse mu vabadust oma tahet väljendada?”, teatas Põder.

“Teine põhjus oli sobiva kandidaadi puudumine. Ma olen vaadetelt midagi krüptoanarhisti ja telekommunisti vahepealset, lisaks piraadiliikumise aktivist”, lisas Põder.

Paar tundi enne e-hääletuse lõppu jõudis aktivist otsusele, et üritab e-sedelit rikkuda. Põder käivitas valijarakenduse silumisreziimis ning hakkas uurima, mida sellega teha annab. Õigetel hetkedel peatas ta rakenduse tegevuse, uuris mälupulti ning tegi seal muudatusi.

Põderi kontroll
Valijarakendus

Pärast muudatuste tegemist kontrollis Põder oma e-häält VVK mobiiliäpis, mis andis veateate “Valiku tuvastamine krüptogrammist ebaõnnestus”.

Kui vaadata kandidaatide nimekirja, siis seisab seal numbri 923 järel nimi “Toomas Jürgenstein”. Põderi häkkimise järel ilutses sama numbri järel valijarakenduses nimi “Tarmo Jüristostein”.

Riigikogus e-valimiste tulemuste avalikustamisel kinnitasid VVK esindajad, et nad on Põderi tegevusega kursis. Eile õhtul ei osanud VVK elektroonilise hääletamise komisjoni aseesimees Epp Maaten juhtumit täpsemalt kommenteerida.

Valimistulemusi uurides on näha, et e-hääletusel anti tõesti üks hääl, mis loeti kehtetuks. VVK alustas e-häälte kontrollimist täna hommikul kell 10.

Uuendatud 02.03.15 kell 17:00
VVK sõnul oli üks ainus kehtetu e-hääl pärit Tartu jaoskonnast nr. 6. Samas jaeskonnas andis oma e-hääle ka Märt Põder.