Eestlaste e-riigi tarkvara aprillinali lõi sotsiaalmeedia kihama

Eestlaste e-riigi tarkvara aprillinali lõi sotsiaalmeedia kihama

Eelmisel reedel, 1. aprillil, potsatas ajakirjanike meilikasti pressiteade, kus teatati, et Eesti riik alustab koostöös tehnoloogiaettevõtetega e-riigi tarkvara eksporti maailma. Pressiteatega lähemalt tutvudes selgus sealt, et riigil on plaan hakata teistele riikidele pakkuma tarkvara, millega saab riigimajandamise viia 21. sajandisse.

Apple Watch CountryOSCountryOS nimelise tarkvarapaki abil pidi saama riiki juhtida vaid mõne hiirekliki abil, isegi olevat arendatud iOSi ja Androidi äpid. Kuna pressiteade ja sellega kaasnenud koduleht olid väga läbimõeldult tehtud jäid paljud seda uskuma.

Veebilehe lähemal uurimisel leidis sealt paar viidet, mis andsid aimu sellest, et tegu oli aprillinaljaga. Näiteks oli veebilehel kirjas, et ettevõte, mis projekti juhib asub aadressil Aprilli tee 1, Tallinn.

Samas tuleb tõdeda, et pressiteate edastanud ei teinud ajakirjanikele sellest saladust, et tegu on aprillinaljaga. Sellest hoolimata teatati, et naljaga minnakse edasi.

Tänaseks on selgunud, et nalja taga oli eestlaste IT arendusettevõte ThorGate. Nalja viimistlemine ehk veebilehe valmistamine võttis ettevõttel aega 3-4 päeva. Vaid paari päevaga tehti lehele üle 40 000 unikaalse külastuse ning sellest räägiti ka Redditi, Hackernewsi ja ProductHunti lehtedel.

ThorGate’i juhatuse liikme Raido Pikkari sõnul tuli neile investorite poolt rahalisi pakkumisi ning üle 2000 inimese liitusid uudiskirjaga. Pikkari sõnul ei pea need, kes jäid nalja uskuma tundma enda halvasti. Tema sõnul on vaid aja küsimus, mis selline tarkvaralahendus on ka reaalselt võimalik.

Nali lõi ka erinevad sotsiaalmeedia kanalid kihama. Väike väljavõte Twitteri säutsudest: