Ekspertide väitel on Eesti e-valimiste süsteem ebaturvaline

Ekspertide väitel on Eesti e-valimiste süsteem ebaturvaline

Eile tutvustas rahvusvaheline välisekspertide meeskond Tallinnas Eesti e-valimistele keskenduvat uuringut. Uuringu käigus leidsid eksperdid, et e-valimiste süsteem on sedavõrd ebaturvaline, et selle kasutamine tuleks koheselt lõpetada. Eksperdid olid vaatlejateks 2013. aasta kohalike omavalitsuste valimistel, kus nad märkasid mitmeid e-valimiste turvariske ning puudujääke.

Ekspertide gruppi juhib J. Alex Haldermann, kes on Michigani ülikoolis abiprofessor. Tallinnas nähtu põhjal imiteerisid nad võimalikult sarnaseid tingimusi hiljem USAs ning leidsid, et süsteemi on väga lihtne väljastpoolt mõjutada. E-valimiste miinustena nähakse arvuteid ründavaid troojalasi, botnet’e ning muud pahavara. Isiku teadmata võidakse nende ID-kaardi paroolid salvestada, et hiljem digitaalselt antud hääl muuta ümber.

Raporti koostasid J. Alex Halderman, Harri Hursti, Jason Kitcat, Maggie MacAlpine, Travis Finkenauer ja Drew Springall. Vaatlejaks olemise ajal tasus ekspertide transpordi ning ööbimisega tulenevad arved Tallinna linnavalitsus. Teadupärast on e-valimised valjuhäälselt mõistnud hukka Keskerakond, kes juhib Tallinna linnavalitsust. Nn laborikatsete teostamist rahastas USA riiklik teadusfond.

Uuringus sõltumatu eksperdina osalenud Soome internetiturvalisuse ekspert Harri Hursti leiab, et ükski valitsus ei saa veel luua piisavalt turvalist e-valimiste süsteemi ning seetõttu peaks Eesti koheselt lõpetama e-valimiste propageerimise ning kasutamise.

Allikas: Estoniavoting.org