Google pääses ajutiselt hiinlaste suurest tulemüürist mööda

Google pääses ajutiselt hiinlaste suurest tulemüürist mööda

Ei tohiks tulla suure üllatusena, et kommunistlikus Hiina Rahvavabariigis on internetis piiratud ligipääs mitmetele veebilehtedele. Seal viibides võib ära unustada Facebooki, YouTube’i Fmaili ja Google’i külastamise. Nimetatud teenustele piirab ligipääsu nn Hiina suur tulemüür.

Paar päeva tagasi sai 105 minutiks tulemüüri piirangutest mööda Google. Sellest tulenevalt pääsesid hiinlased ligi teenusele, mis on nende jaoks tavaliselt blokeeritud. Eeldatakse, et anomaalia põhjuseks on Google’i poolt käivitatud uued serverid, mis olid uue IP aadressiga. Arvatavasti ei suutnud tulemüüri haldajad uusi IP-sid piisavalt kiiresti ära blokeerida.

Blokeeringu puudumine pani Hiina sotsiaalmeedia kasutajad kihama lootuses, et valitsus on hakanud liikuma sõnavabaduse ning tsensuurist loobumise poole. Kahjuks ei vastanud see tõele ning praeguseks on taaskord vabale Google’ile ligipääs blokeeritud.

  • Martin Karu

    Aga kui hiinlasest kasutaja asendab riigi vaikimisi nimeserveri google nimeserveriga? Või kui google’i nimeserver on black-listis, siis mistahes muu nimeserveri. Kas siis ei pääse tulemüürist mööda? Tulemüür näeb ju nimeserveri aadressi, mitte seda, mida nimeserverilt küsiti.