JUHEND: Kus ja kuidas Eestis droonidele lennuluba taotleda

JUHEND: Kus ja kuidas Eestis droonidele lennuluba taotleda

Toimetaja kommentaar: Antud juhend ilmus originaalis Kaupo Kalga blogis.Algaja droonilennutaja: ole hea loe see kindlasti läbi. Lennulubade hankimine droonidele on veidi kohmakas protsess, aga kui korra läbi teed, on see lihtne rutiin ning edaspidi iga kord taotluse saatmine võtab paar minutit. See info siin allpool pole mitte nö ametlik juhend, vaid see kuidas mina asju tean ja teen (mis peaks olema igatepidi korrektne).

ABC faktid

MAX KÕRGUS

Eestis tohib drooniga lennata max 150m kõrgusel (500 jalga), välja arvatud kui on eriluba Lennuametilt. Üle selle kõrguse võid kokku sattuda lennukite, helikopterite, paraplaanidega ning sead inimeste elud ohtu. Säti oma drooni rakenduses seadetes parem kohe see number max piiriks, siis pole ka kiusatust.

VABAD LENNUALAD

Lennata tohib kuni selle kõrguseni kõikjal peale kontrollalade ning keelualade.

KONTROLLALAD

Kontrollalad on peamiselt lennujaamade lähedased alad: kogu Tallinn (Lagedist Rannamõisa ja Sakuni), Tartu, Pärnu, Kärdla, Kuressaare (õigemini pool Saaremaad), Ämari. Vaata kaardilt (varsti lisatakse need lennuluba.ee kaardile ka).

LENNULOAD

Et kontrollaladel lennata, pead IGA KORD hankima min 3 tööpäeva ette lennuloa. Juhend all.

KEELUALAD

Lisaks on veel keelualasid, nagu Matsalu ja Vilsandi looduskaitsealad, piirialad (eriti Venemaa piir), sõjaväelised objektid, vanglad, presidendi loss, suurüritused… Hoidke neist droonidega eemale.

INIMESED

Ära lenda rahvamasside kohal, paljudes kohtades võib olla ka ametlik ajutine keeluala (näiteks Laulupidu, maratonid jms). Droon on mehaaniline riist ning võib iga hetk alla sadada ning vigastada.

DJI Inspire 1 droon lendamas Keila lähedal kontrollimata õhuruumis allpool 500 jalga

DJI Inspire 1 droon lendamas Keila lähedal kontrollimata õhuruumis allpool 500 jalga

Kuidas hankida lennuluba?

RIIGILÕIV

Et üldse saada õigus lennulubade hankimiseks (see on alles õigus küsimiseks, mitte lennuluba ise), pead kõigepealt tasuma riigilõivu. Seda tasutakse ÜKS KORD aasta kohta.

Summa: 32€
Makse saaja: Rahandusministeerium
Selgitus: ISIKUKOOD, ühekordse loa taotlemine, mehitamata õhusõiduk,
Viitenumber: 2900073106

Arveldusarved:
SEB pank – a/a EE 89 1010 2200 3479 6011
Swedbank – a/a EE93 2200 2210 2377 8606
Danske Bank – a/a EE 40 3300 3334 1611 0002
Nordea Bank – a/a EE 701 7000 1700 1577 198

TAOTLUS

Seejärel saada Lennuametile ühekordne vabavormiline taotlus koos maksekorraldusega. Näiteks:

“Tere, palun mulle väljastada ühekordne lennuluba mehitamata õhusõiduki käitamiseks.
Nimi
Isikukood
Tel”

LENNULOAD

Nüüd on sul õigus taodelda kontrollalades lennulubasid. Sa pead taotlema lennuloa IGA KORD min 3 tööpäeva ette, kui plaanid lennata kontrollalas. Võid taodelda lennuloa ka mitmeks päevaks, tavaliselt saab selle kuni nädalaks. Kindel koht, aeg, max kõrgus. Kõige lihtsam Drooniklubi / Daniel Sepa poolt loodud rakendus lennuluba.ee

PROTSEDUUR LENDAMISEL

Kui lennuluba käes ning oled jõunud soovitud sihtkohta, pead helistama lennuliiklusteenindusse (vastav number ja juhend saadetakse sulle meilile iga kord kui loa saad), kui alustad lendamist ja kui lõpetad. Kui kasutad mitut akut järjest, siis helista alguses ja lõpus, vahepeal ei pea seda tegema. Ole telefonitsi kättesaadav kogu aja. Mittehelistamine võrdub loata lendamisega.