Mis on Eesti Angry Birds?

Mis on Eesti Angry Birds?

Möödunud sajandi lõpus kasutas lahkunud president Lennart Meri IX riigikogu avaistungil esimest korda mõistet Eesti Nokia. Kuigi tegu oli retoorilise küsimusega, hakati sellele vastust otsima. Eestlased olid põhjanaabrite mobiilifirma Nokia edust lummatud. Meiegi pidime leidma endale suure rahvusvahelise kaliibriga ettevõtte, mille üle tunneksid kõik eestlased uhkust. Eesti Nokiaks on peetud meie IT-taristut, Kazaad ning peamiselt Skype’i, viimastel aastatel on nende hulka lisandunud mitmed idufirmad, kellest seni kõige populaarsemaks on osutunud TransferWise.

Nokia kiire populaarsuse taandumisel kaotas fraas “mis on Eesti Nokia?” oma mõtte ning täna ei kohta seda kõnepruugis praktiliselt üldse. Küll on aga see teatud rindkondades asendunud kaasaegsema “mis on Eesti Angry Birds” fraasiga. Taaskord ei otsita sellele konkreetset vastust, vaid viidatakse meie naabrite suurele edule mobiilimängude maastikul. Küsimus seisneb pigem selles, et miks ei ole ükski eestlane või Eesti idufirma suutnud soomlaste edu korrata.

Pidevalt tuuakse näiteks Creative Mobile’i poolt arendatud lihtne mobiilimäng Drag Racing, mis on firmale toonud sisse ulmelisi rahasummasid. Aasta tagasi pakkus palju kõneainet Kaarel Kirsipuu ja Kristjan Lutsu arendatud mäng Can You Escape. Kas need mängud küündivad oma mängitavuselt, disainilt ning lõbususe poolest Angry Birdsiga ühele tasemele, jäägu igaühe endi otsustada.

MehikeLähemalt uurides leiab, et eestlased on loonud mitmeid iOSi ja Androidi seadmetel toimivaid mobiilimänge. Enamik mängudest vajab keskmisest rohkem ajutööd ehk Angry Birdsiliku lihtsa lindude lennutamisega ei ole tegu. Eestlaste eestvedamisel avati 2012. aastal idufirmade kiirendi GameFounders, mis nagu nimi viitab, keskendub mänge arendavatele idufirmadele. Huvitaval kombel võtavad enamjaolt kiirendist osa hoopis välismaalased.