Muuga-Maardu piirkonda paigaldatakse e-ninad

Muuga-Maardu piirkonda paigaldatakse e-ninad

Sel nädalal paigaldatakse Muuga-Maardu piirkonda innovaatilised lõhnasensorid ehk e-ninad, mille abil saab õhu keemilist koostist pidevalt jälgida ning lõhnahäiringu esinemisel kohe sekkuda.

Muuga sadama piirkonna eri kohtadesse paigaldatakse 20 lõhnasensorit ja 4 tuuleandurit, mis hakkavad nii terminalidele kui ka ametkondadele andma reaalajas tagasisidet lõhnahäiringu esinemise ning selle põhjustanud allikate kohta. Sensorite asukohti saab vajadusel ka muuta, sõltuvalt sellest, mis piirkonnas enim probleeme tuvastatakse.

Analoogne süsteem toimib Hollandis Rotterdami sadamas juba kaheksa aastat ning selle aja jooksul on inimeste kaebused vähenenud 600-lt 20ni. „Muuga sadama piirkonna eripära on see, et ettevõtteid, kelle tegevusega võib kaasneda lõhnahäiringut, on mitu, seetõttu on tihti ka keeruline tuvastada, mis ja kus haiseb. Nüüd aga saame vastavalt ettevõtete tegevusaladele tekitada ka võimalike gaasisegude andmebaasi, mille abil on saasteallika kiire leidmine oluliselt lihtsam,“ selgitas Eesti Keskkonnauuringute Keskuse õhukvaliteedi juhtimise osakonna juhataja Erik Teinemaa.
e-ninade_kaart