Omniva pakiautomaatide turvakaamerate pilt on kõrvalistele isikutele lihtsalt jälgitav

Omniva pakiautomaatide turvakaamerate pilt on kõrvalistele isikutele lihtsalt jälgitav

Möödunud nädalavahetusel võttis tartlane Mart Leib kapinurgas välja oma ühe põhilise töövahendi; multirootori ehk drooni. Olles tiivikud tolmust puhtaks tõmmanud sammus droonifoto- ning videograafiaga tegelev Leib oma lennuvahendiga Tartus asuva Eedeni kaubandusekuse juurde. Tema järjekordse lendamise põhjuseks oli reklaamvideo filmimine ühele ettevõttele.

Kuna kasutatud droonil on kaks kaamerat, üks mis on filmimise eesmärgil ning teine lennuparameetrite jälgimiseks, pidi ta ühele neist leidma nn võimalikult puhta signaali. Hakates videovastuvõtjal sagedust muutma tabas teda ühtäkki üllatus. Oma väiksel portatiivsel monitoril näeb ta Omniva pakiautomaadi turvakaamera pilti. Lähemal uurimisel selgus, et pilt on pärit lähedal asuvast pakiautomaadist ning on reaalajas.


“Turvakaamerate pildi nägemine on tingitud tõenäoliselt võimalikult soodsa ja aegunud turvalahendamise kasutamisest. Krüpteerimata analoogvideot edastatakse üle avaliku 5.8Ghz sageduse,” täpsustas Leib. Sellise sageduse nn jälgimine ehk turvakaamerate pildile ligi pääsemine on väga lihtne ning ei vaja suurt rahakotti. Selleks tarviliku tehnika leiab internetist umbkaudu 40 euro eest.

IP Kaamera. Omniva ei kasuta pildil kujutatud kaamerat

IP Kaamera. Omniva ei kasuta pildil kujutatud kaamerat

Kuigi analoogvideo krüpteerimine on iseenesest kallis leiab droonifotograaf, et tänapäeval tasuks pigem kasutada internetipõhiseid IP kaameraid. “Sellised kaamerad tagavad parema video-kvaliteedi ja õigesti seadistamise korral on tunduvalt turvalisemad. Omniva automaadid võiksid üldsegi juhtmevaba lahenduse asemel kasutada kaabliga lahendust, kuna distants kaamerast-salvestisse ei tohiks olla eriti pikk,” lisas Leib.

Leib kontrollis kokku nelja Omniva pakiautomaati ning temal õnnestus näha kahe automaadi pilti – Tasku ja Eedeni omi. Entusiast leiab, et kuna neljast automaadist oli krüpteerimata kujul kättesaadav kaks võib see tähendada seda, et kaamerate seadistamisel on jäänud sätted muutmata.

Lisaks Omniva pakiautomaatidele oli krüpteerimata teistegi turvakaamerate pilt. “Näiteks Tartu Sõbra Prisma vastas oleva parkla turvakaamerad, mille video oli kättesaadav isegi Sõpruse sillalt, ~700m kauguselt,” teatas Leib.

Omniva ei näe turvariski

Turvaaugu otsa komistades teavitas Leib sellest koheselt ka Omnivat. Omniva kommunikatsioonijuhi Erki Varma hinnangul on turvarisk klientide jaoks väike.

“Saime sellest võimalikust turvaaugust teada tõepoolest loetud päevad tagasi ning tegeleme koos partneritega hetkel võimalike lahenduste välja selgitamisega. Esialgne analüüs näitab siiski, et turvarisk meie klientidele on väike. Kaamerate pilti on võimalik vaadata reaalajas ning selle leviulatus on väike. Sisuliselt ei erine kaamerate edastatav pilt kuigipalju olukorrast, kus inimene ise automaadi kõrval seisab ja olukorda jälgib. Kaamerad ei võimalda tuvastada klientide poolt automaati sisestatavaid kaarte või koode,” täpsustas Varma.

Kommunikatsioonijuhi väitel on juhtmevabad kaamerad, mida see probleem puudutab, kasutusel vaid neljas Omniva automaadis Eestis. Kokku on Omniva pakiautomaate Eestis 104. “Teistel automaatidel on juhtmega kaamerad, mida sel viisil „pealt kuulata“ ei ole võimalik. Lähiajal vahetame ka neil neljal automaadil juhtmevabad kaamerad juhtmega kaamerate vastu välja ning sellega saab see turvarisk maandatud,” lisas Varma.