Purunes jaapanlaste kallis musta auku jahtiv satelliit

Purunes jaapanlaste kallis musta auku jahtiv satelliit

Satelliit, mis pidi välja uurima universumi kõige suuremad saladused on jäljetult kadunud. Jaapani Kosmoseuuringute Agentuur (JAXA) teatas, et nad on kaotanud ühenduse satelliidiga Hitomi, mille arendamisel tehti koostööd NASAga. Satelliit pidi uurima erinevaid energeetilisi protsesse nagu musti auke, massiivseid galaktikaid ja plahvatavaid tähtesid.

Side kadus 26. märtsil ehk pisut üle kuu pärast satelliidi kosmosesse saatmiseks. Ameeriklaste kosmoseoperatsioonide keskuse (JSpOC) sõnul leidsid nad viis suurt objekti, mis oma asukoha poolest on väga lähedal kohale, kus pidi Hitomi olema. See annab alust arvata, et satelliit sai tabaduse kosmoseprügi käest või purunes mõnel muul põhjusel. Sellest hoolimata otsivad 40 JAXA töötajat satelliiti taga.

Hitomi ülesandeks oli aidata meil paremini mõista universumit, tuvastades ja analüüsides suure energiaga osakesi, mis paiskuvad välja galaktikaparvedest, supernoovadest ja mustadest aukudest. Samuti oli eesmärgiks galaktikaparvede loomise ning arengu mõistmine ja raskete elementide sünni jälgimine.