Putin sulges Venemaa Föderaalse kosmoseagentuuri Roskosmose

Putin sulges Venemaa Föderaalse kosmoseagentuuri Roskosmose

Kremlin teatas sel nädalal, et Venemaa Föderaalne kosmoseagentuur Roskosmos lõpetab praegusel kujul tegutsemise. Kosmoseagentuur läbib suure muudatuse, mille käigus saab sellest riigi poolt omatav ettevõte. Muudatus on tingitud suurtest skandaalidest ning korduvatest korruptsioonijuhtumitest Roskosmoses.

Ettevõttena saab Roskosmos lisaks riigi poolt saadud rahale kaasata ka eraettevõtjaid ning pakkuda senisest rohkem teenuseid. Kui ideega lähevad kaasa ettevõtjad, siis on võimalik, et tulevikus hakkab Roskosmos sarnaselt teistele kosmosettevõtetele pakkuma igale huvilisele kosmoselende.

Muudatus jõustub 1. jaanuarist 2016. Määruse kohaselt jätkab uus ettevõte kõiki Roskomose projekte ning sisuliselt midagi otseselt ei muutu. Küll aga koondatakse suur hulk töötajaid. 2014. aastal leidis Venemaa kohus, et Roskosmoses haihtus taevasse üle 1,6 miljardi euro.

Venemaa asepeaministri Dmitri Rogozini sõnul on finantsprobleemid süüdi mitmes õnnetuses, mis on tabanud Roskomose kosmosesõidukeid juba 2010. aastast saadik. Seni oli Roskosmose plaanides, et inimesed naaseksid Kuule 2029. aastal, loodetavasti jätkatakse ka selle projekti arendust.