Tutvustus: Silicon Valley

Tutvustus: Silicon Valley

Teate küll neid lugusid idufirmadest, kes alustasid tegevust garaažis ning on tänaseks kasvanud suurtest korporatsioonideks? Mõned näited neist on Apple, Google, eBay ja Hewlett-Packard. Enamike neid seob USAs, California osariigis asuv Silicon Valley ehk Ränioru nimeline piirkond. Ränioru all hakati seda piirkonda tundma alates 1971. aastast, mil ajakirjanik Don C. Hoefler iseloomustas selle väljendiga sinna tekkinud infotehnoloogiaettevõtete suurt hulka. Räniorust ning seal toimuvast räägivad tehnikahuvilised suure kiindumusega. Küll tuuakse näiteks mõni nooruk, kes müüs oma firma maha ulmelise summa eest, küll räägitakse neist, kes ei suuda ühtegi ideed realiseerida ning erinevaid kuulujutte levib ka investorite kohta.

Et tuua Ränioru ning idufirmade kultuur tavainimesele lähemale kirjutas režissöör Mike Judge teleseriaali ,,Silicon Valley”. Seriaali hakati USAs näitama eilsest (6. aprillist) ning seda on tabanud suur edu. Vaid loetud tunnid pärast seriaali esimese episoodi eetris olemist on sellele IMDB keskkonnas määratud keskmiseks hindeks 8,7 ning Rotten Tomatoes kriitikud hindavad seda 8,5 punktiga kümnest.

NB! Järgnev tutvusts sisaldab spoilereid.

Screen Shot 2014-04-07 at 12.39.15
Seriaali põhitegelasteks on grupp noormehi, kes elavad koos idufirmade kiirendis mida omab ning haldab Erlich. Ta lõi kiirendi pärast enda idufirma maha müümist. Kiirendis osalemise eest tahab Erlich endale saada 10-protsendilist osalust idufirmast. Kui vaadata kasvõi Eestis tegutsevaid kiirendeid, siis jääb mulje, et seal on koos oma ala asjatundjad ning nad soovivad tõesti idufirmasid aidata. Selle asemel, et idufirmasid aidata pakub Erlich sisuliselt neile lihtsalt varjualust, kus ööbida ning pidutseda. Esimese episoodi lõpuks jäi mulje, et tegelaskuju kasutab oma raha selleks, et leida endale sõpru kellega koos aega veeta.

Seriaal (vähemalt selle algus) keerleb peategelase Richardi poolt arendatud veebilehe Pied Piper ümber. Oma vabast ajast arendas ta algoritmi, mis oskab muusikat enneolematult hästi kokku pakkida. Richard kasutab algoritmi muusikateenuses, mille abil saavad heliloojad oma uut loomingut kiirelt ning mugavalt võrrelda teiste muusikapaladega, mis on juba internetis olemas. Tegelaskuju leiab, et teenuse abil saab vähendada liialt sarnase muusika loomist ning tänu sellele vähendada autoriõiguste rikkumisi. Kuigi Richard oskas arendada imetlusväärse algoritmi, näeb ülejäänud sait väga kole välja ning seda ei ole intuitiivne kasutada.
Screen Shot 2014-04-07 at 12.40.12
Oma idufirma ideed esitleb Richard kiire pitchi käigus miljardärile Peter Gregory, kes lubab sellega lähemalt tutvuda. Igapäevaselt töötab Richard (väljamõeldud) tehnoloogiafirmas Hooli. Ühe kohvipausi ajal tutvustab ta oma veebilehte kolleegidele, kes teevad ta üle nalja. Pärast Pied Piperiga tutvumist leiavad kolleegid, et sait näeb küll väga kole välja, kuid seal kasutatav algoritm on enneolematu. Info Richardi idufirmast liigub edasi kuni firma tegevjuhini, kes kutsub ta seepeale nn väiksele vestlusele.

Tegevjuhiga kohtudes selgub, et ta soovib Richardi algoritmi ning idufirmat osta ära. Juhuslikult helistab pakkumise tegemise hetkel tema sõbrale miljardär Gregory, kes soovib idufirmasse investeerida. Koheselt algab enampakkumiste tulv millest satub peategelane segadusse. Et mitte kõike ära rääkida jätan praegu saladuseks kumma pakkumise ta vastu võttis.

Terve seriaal on täis otseseid või kaudseid viiteid tuntud tehnoloogiafirmadele. Isegi Räniorust kaugel elav tehnikahuviline tunnetab seriaalis korduvalt äratundmisrõõmu. Seriaal on kirjutatud ning filmitud üles nõnda, et see pakub huvi nii idufirmadest huvituvale, kui mitte huvituvale vaatajale. Tavainimeste lõbustamiseks sisaldab seriaal endas mitmeid nalju, millest arusaamiseks ei pea omama suuri teadmisi tehnikafirmadest või nende ajaloost, küll aga tulevad need kasuks.

Kokkuvõtteks saab öelda, et tegu on väga hästi kirjutatud seriaaliga mida julgen soovitada nii idufirmade maastikul tegelevate, kui mitte tegelevatele inimestele. ,,Silicon Valley” on USAs eetris pühapäeviti HBO telekanalil. Eestlased saavad seriaali vaadata HBO Go teenuse või YouTube’i abil, mille kasutamiseks on vaja kasutada välismaist proxyt. Hooaja lõpupoole peaks seriaal jõudma ka iTunesi ja Amazoni voogedastusteenusteni.