Uus Androidi äpp tajub maavärinaid

Uus Androidi äpp tajub maavärinaid

UC Berkeley ülikooli teadlased lõid uue Androidi äpi, mis aitab maavärinaid paremini tuvastada. MyShake äpp jälgib telefoni kiirendusandurit ning hindab selle põhjal, kas tegu võib olla maavärinaga. Kui äpp tuvastab tavalisest suurema liikumise, siis edastatakse info koheselt teadlastele. Teadlased usuvad, et kui äppi võtab kasutusele paljud inimesed, siis on neil võimalik luua senisest kordades täpsem seismograaf.

MyShakeÄpp on loodud nõnda, et ta tajub ära enne maavärinat toimuva eeltõuked, mida ei pruugi inimene ise tajudagi. Väidetavalt on äpp piisavalt tark, et suudab eristada inimese liikumisest tulenevaid värinaid ning võnkumisi maavärina omaga. Kui äpp tuvastab eeltõuked või maavärina, siis teavitatakse sellest automaatselt USA Geoloogiakeskust, kes peab võimalikust ohust suuremat üldsust informeerima.

MyShake ei võta arvesse inimese poolt tekitatud võnkeid ning jälgib seadme liikumist vaid sel ajal, mil ta on asetatud tasasele pinnale. Et äpil oleks ka reaalne mõju peab 12 000 ruutkilomeetrisel alal kasutama seda korraga vähemalt 300 inimest.

Tõe huvides tasub ära mainida, et tegu ei ole esimese maavärinat tajuva Androidi äpiga. Neist üks populaarseimaid kannab nime Earthquake Network ning see on arendatud itaallaste poolt.